پ. آوریل 2nd, 2020

شاهد فردا

سایت خبری – تحلیلی شاهد فردا

آشنایی با سلطان جدید«عُمّان»؛ «بن طارق» از ریاست فدراسیون فوتبال تا تکیه بر تخت پادشاهی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سلطان «قابوس بن سعید» پادشاه عمان پس از یک دوره بیماری که به سرطان روده مبتلا شده بود، در سن 79سالگی درگذشت. وی از سال 1970 میلادی و به‌مدت پنجاه سال در عمان حکفرمایی کرد.

دیوان پادشاهی عمان در پی درگذشت وی  سه روز عزای عمومی و تعطیلی رسمی اعلام کرد. پرچم عمان نیز به‌مدت 40 روز برای ادای احترام به پادشاه فقید این کشور نیمه‌افراشته خواهد بود.

 مراسم تشییع وی صبح امروز در مسقط با حضور سلطان جدید برگزار شد.

شورای پادشاهی عمان با برگزاری نشستی با عمل به وصیت سلطان قابوس برای تعیین جانشین وی، هیثم بن طارق آل‌سعید را به جانشینی سلطان فقید این کشور انتخاب کرد و او امروز (شنبه) رسماً در برابر مجلس عمان سوگند یاد کرد.

آشنایی با سلطان جدید عمان؛ از ریاست فدراسیون فوتبال تا تکیه بر تخت پادشاهی

هیثم بن طارق بن تیمور آل سعید پسر عموی سلطان قابوس است، وی در سال 1954 میلادی به دنیا آمد.

پیش از رسیدن به تخت پادشاهی عمان، چندین مسئولیت مهم داشته  است، وی رئیس کمیته اصلی چشم  انداز عمان 2040 میلادی، وزیر میراث و فرهنگ از فوریه 2002 تا 11 ژانویه 2020 بوده است.

وی همچنین مناصب متعددی در وزارت خارجه عمان داشت از جمله دبیرکل و معاون امور سیاسی وزارت خارجه بوده است.

بن طارق طی سال‌های 1983 میلادی تا 1986 میلادی ریاست فدراسیون فوتبال عمان را برعهده داشته است، ریاست کمیته برگزاری بازی‌های آسیایی ساحلی در سال 2010 را هم در کارنامه خود دارد.

بن طارق از دو سال پیش هم از جمله گزینه‌های جانشینی پادشاهی عمان مطرح بود.

زندگی شخصی سلطان جدید عمان :

هیثم بن طارق گاهی اوقات به عنوان فرستاده ویژه سلطان قابوس فعالیت می‌کرد. بر خلاف سلطان قابوس که فرزند یا برادری نداشت که وارث تاج و تختش باشد، سلطان جدید صاحب برادران و فرزندان متعددی است. وی صاحب چهار فرزند شامل دو پسر و دو دختر به نام‌های ذی‌یزن، بلعرب، ثریا و امیمه است، همسرش، عهد بنت عبدالله بن حمد البوسعیدیه است . وی هشت برادر به نام‌های طلال، اسعد، قیس، شهاب، ادهم، فارس، کامله و امل است.

تاکید بن طارق بر ادامه راه سلطان قابوس

سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان اعلام کرد که سیاست خارجی سلطان قابوس را دنبال خواهد کرد و به توافقنامه‌های امضا شده عمان با دیگر کشورها و سازمان‌های مختلف پایبند خواهد بود.

سلطان هیثم پادشاه جدید عمان گفت: برنامه کاری خود را طبق روش سلطان قابوس پادشاه فقید این کشور دنبال خواهد کرد و در سیاست خارجی خود از خطوط کلی وی بهره برداری خواهد کرد.

وی با تاکید بر اصرار پادشاهی عمان بر رعایت “حسن همجواری و همکاری بین‌المللی و عدم مداخله در امور دیگران” گفت: ما به دنبال حل اختلافات از طریق راهکارهای مسالمت آمیز خواهیم بود.

پادشاه جدید عمان افزود:  با برادران خود در رهبران کشورهای شورای همکاری در مسیر پیشبرد روند همکاری‌ها قدم خواهیم برداشت، ما به حمایت از اتحادیه عرب و همکاری با برادران خود در تحقق اهداف این اتحادیه ادامه می‌دهیم.

سلطان هیثم بر حفظ توافقنامه‌های منعقد شده این کشور با دیگر کشورها تاکید کرد و گفت : عمان به نقش تاثیرگذار خود در سازمان ملل متحد و تحقق امنیت بین‌المللی ادامه خواهد داد و به منشورها و توافقنامه‌هایی که عمان با دیگر کشورها و سازمان‌های مختلف به امضا رسانده، پایبند خواهد بود.‎

انتهای پیام/